energyRegion Michałowo świętował drugie urodziny

03.12.2019

12 czerwca 2017 roku – to data urodzin Klastra Energii energyREGION Michałowo. I choć od urodzin minęło już kilka miesięcy, to w natłoku zajęć i obowiązków trudno było zorganizować godne uczczenie tego faktu. Udało się w ostatni piątek listopada.

To nie było zwykłe spotkanie Uczestników Klastra. Poza gospodarzem – burmistrzem Michałowa Markiem Nazarko, 29 listopada 2019 roku w michałowskim Ratuszu zawitali przedstawiciele wszystkich działających w klastrze gmin. Przy stole, który zwykle zarezerwowany jest dla radnych Michałowa, zasiedli również wójt gminy Gródek – Wiesław Kulesza, zastępca burmistrza Tykocina – Robert Sidorski, burmistrz Zabłudowa – dr Adam Tomanek oraz Lech Gryko z Zielonej Energii Michałowo i Daniel Raczkiewcz z koordynatora klastra – IEN Energy sp. z o.o. Nie zabrakło gości honorowych – delegacji z Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa pod przewodnictwem kierownika w Wydziale Odnawialnych Źródeł Energii – Wojciecha Rylskiego, delegacji z lubelskiej gminy Niemce z udziałem wójta Krzysztofa Urbasia i jego zastępcy Henryka Smolarza oraz pełnomocnika zarządu województwa podlaskiego ds. odnawialnych źródeł energii – Krzysztofa Stawnickiego.

Uczestnicy spotkania zapoznali się ze projektami, które zostały zrealizowane w trakcie dwuletniej działalności klastra. We wspólnej prezentacji Marek Nazarko i Daniel Raczkiewicz przedstawili również plany na najbliższą przyszłość. Przede wszystkim opisali projekty klastrowe, które będą realizowane w 2020 roku – rozbudowę sieci cieplnej w Michałowie oraz modernizację oświetlenia w gminie. Zarysowali też przed zgromadzonymi koncepcję utworzenia Centrum Technologii Energetycznych przy planowanym Centrum Aktywności Lokalnej w Michałowie. CTE miałoby stać się miejscem transferu wiedzy o technologiach energetycznych i ekologicznych dla mieszkańców Michałowa i gości klastra energii. W przeciwieństwie do innych podobnych instytucji byłoby miejscem, gdzie w praktyce można by zobaczyć z bliska jak działa biogazownia oraz jak ciepło uzyskane w kogeneracyjnej jednostki jest potem dystrybuowane w Michałowie. Do tego dołączyłyby również inne inne technologie, które każdy gość mógłby praktycznie „dotknąć” jak fotowoltaika, elektromobilność czy budownictwo pasywne.

Na spotkaniu nie zabrakło również informacji o projektach klastrowych z pozostałych gmin zrzeszonych w klastrze – działań Tykocina, Zabłudowa i Gródka na rzecz rozwoju energetycznego, również w zakresie czystych źródeł ciepła.

Po zakończeniu uroczystego spotkania jego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznym aspektem działania klastra – głównie funkcjonowaniem biogazowni oraz dystrybucją ciepła w Michałowie. Tajniki biogazowni odkrył przed gośćmi prezes Zielonej Energii Michałowo – Lech Gryko, a przedstawiciele sąsiadującej z nią firmy TMK Projekt pokazali swój zakład, do którego płynie już ekologiczne ciepło. W pełni korzysta już z niego od dawna zespół szkół i basen miejski, który również była szansa odwiedzić. A w kolejnym sezonie grzewczym sieć ciepłownicza powinna doprowadzić czystą energię do większości gminnych budynków w Michałowie.

 

Kontakt

Napisz do nas

Logo
  • ul. Kolady 3
    02-691 Warszawa
  • 9:00 - 17:00
  • +48 22 119 29 29
    biuro@grupaien.pl
  • +48 22 242 86 55
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Grupa IEN | Realizacja: www.jackvision.pl
Projekt unijny eWODEN>